Defa Life Hastanesi Diyetisyeni Esra Akkuş, Kronik yorgunluk; kişilerin yeterli miktarda dinlenmesine rağmen sürekli olarak kendilerini yorgun hissetmeleri, iş verimliliklerinin düşmesi, isteksizlik ve sosyal hayattan uzaklaşma, mutsuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren psikolojik bir sorundur dedi.

Defa Life Hastanesi, yönetici ve personellerine Rumkale, Halfeti ve Yavuzeli ilçelerini kapsayan hafta sonu etkinliği düzenledi.

Gaziantep Özel Defalife Hastanesi 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Standında buluştu.

Defalife Hastanesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu.

65 yaş üstü vatandaşlara egzersiz uyarısı…

Egzersiz öncesi doktorunuza başvurun

Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Serhan Kanevetçi, uzun süre sokağa çıkamayan kişilerde, kireçlenme, kemik erimesi gibi rahatsızlıkların arttığını belirterek, “Mutlaka günlük yürüyüşlerini ihmal etmemeleri gerekiyor. Ancak her hastanın durumu aynı değil, hastanın durumuna göre egzersizler öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de etkisini sürdüren Koronavirüs (Covid-19) Salgını sürecinin başladığı Mart ayında 65 yaş ve üzeri yaştaki vatandaşların sokağa çıkışları kısıtlanmıştı. Üç aylık bir dönemde uygulanan kısıtlama, özellikle kemik erimesi ve kireçlenme sorunu ile karşı karşıya olan 65 yaş ve üzeri yaştaki kimselerin, hayatını olumsuz etkiledi. Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Serhan Kanevetçi, hareketsiz yaşamın getirdiği sorunları, kemik erimesi ve kireçlenme sorunlarına ilişkin merak edilenleri anlattı.

HAREKETSİZ YAŞAM ETKİLEDİ

Hareketsiz yaşamın 65 yaş ve üzeri kişilerde önemli sorunlara neden olabileceğini kaydeden Kanevetçi, “65 yaş ve üzeri yaştaki vatandaşlarda, kemik erimesi, kalça ve dizlerde kireçlenme sorunları yaşanıyor. Kemik erimesi ve kireçlenme sorunu yaşayan hastalarımıza, egzersiz öneriyoruz. Ancak Covid-19 Salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında uzun bir süre hareketsiz kaldıkları için bu hastalarda, damar tıkanıklığı, yürüme ile ilgili problemlerin yanı sıra hareketsizliğe bağlı kas ağrılarında artış yaşandı. Hastalarımız bu şikayetlerle daha fazla hastanemize başvurmaya başladılar. Başvuran hastalarımıza egzersiz önerilerinde bulunarak fizik tedavi almaları sağlandı, gerekli ilaçlar verilerek tedavilerini devam ettiriyoruz.”

EGZERSİZ ÖNEMLİ

Kireçlenme sorunu ile karşı karşıya kalan hastalara önerilerde bulunan Kanevetçi, “Özellikle kireçlenme sorunu ile karşı karşıya kalan hastalarımızın her gün düzenli egzersizler yapmaları gerekiyor. Egzersizler dışında düzenli yürüyüş yapmaları gerekiyor. Dışarı çıkamayacak olan hastalarımıza ise evlerde rahatça uygulayabilecekleri egzersizler tavsiye ediyoruz. Her hastanın durumu aynı değil, hastanın durumuna göre egzersizler öneriyoruz. Kireçlenme sorununun ileri düzeyde olduğu bir hastaya zorlayıcı egzersizler verdiğimiz zaman onun sağlığını etkileyebiliriz. O nedenle hastanın durumuna uygun egzersizler öneriyoruz. Egzersizler konusunda Fizyoterapistimizden destek alıyoruz. Hastalarımız egzersiz yaptıkça ilaç kullanımına olan gereksinimleri azaldı.” Dedi.

KİREÇLENME SORUNU YAŞAYAN HASTALARA ÖNERİLER

Dizlerde kireçlenme sorunu yaşayan hastalara önerilerde bulunan Kanevetçi, “Kireçlenme sorunu ile karşı karşıya kalan hastalarımızın klozet kullanmaları, yemeklerini masalarda yemelerini öneriyoruz. Yerde oturmalarını hastalarımıza önermiyoruz.”dedi.

“TEK ÇÖZÜM AMELİYAT DEĞİL”

Kireçlenme sorununa karşı tek çözümün ameliyat olmadığını söyleyen Kanevetçi, “Kireçlenmesi olan hastalara genel yaklaşımımız, sorun kolay çözülebilecek düzeyde ise ilaç ve egzersiz veriyoruz. Daha ileriki aşamalarda kireçlenme sorunu az ise Artroskopi dediğimiz kapalı ameliyat yapılıyor.  Yine kireçlenme sorunu yaşayan hastalarımıza Kök Hücre tedavisi uyguluyoruz. Karın yağından elde etmiş olduğumuz kök hücreleri, diz içerisinde enjeksiyon metoduyla yerleştiriyoruz, 6 ay- 1 yıl içerisinde diz kendi kıkırdağını oluşturuyor. Oluşan kıkırdak yapısı hem ağrıları azaltıyor hem de çevre kaslardaki Atrofiyi de düzenliyor. İleri derecede dizleri deforme eden bir kireçlenme var ise diz protezi adı verilen ameliyatın yapılması gerekiyor. Eklem ağrılarının olduğu ılımlı bir kireçlenme varsa, Artroskopi dediğimiz diz içi ameliyat ve karın yağından alınan kök hücre tedavisidir.” şeklinde konuştu.

KEMİK ERİMESİ SORUNUNA DİKKAT!

Kemik erimesi sorununa karşı uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Kanevetçi, “Rutin olarak 55 yaşını geçen tüm hastalarımıza kemik taraması yaptırmalarını öneriyoruz. Hastanemizde bulunan ünitelerde bu işlemi yapıyoruz. Kemik erimesi rahatsızlığı olan hastalarımızda kalp hastalığı, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları varsa 6 ayda bir ya da yıllık kullandığımız serumlarımız var onları tedavilerinde kullanıyoruz. Onun dışındaki hastalarda ise haftalık ya da aylık tedaviler uyguluyoruz.

Kemik erimesi sorunu gençlerde de görülebilir. Erken menopoza giren kadınlarda, kimi ilaçların yan etkisi olarak kemik erimesi sorunu görülebiliyor. Genel olarak yaşlı hastalarda kemik erimesi sorunu görülüyor. Özellikle kadınlarda, 65-70 yaşından sonra kemik erimesi sorunu görülüyor. 75 yaş üzerindeki hastalara kemik ölçümü yapılmadan, rapor çıkartılarak ilaçlar veriliyor. Bu ilaçlar yardımıyla patolojik kırıkların önüne geçilmiş oluyor. Hastalarımızı oluşabilecek olan kırıklara karşı korumuş oluyoruz.”dedi

“YÜRÜYÜŞ İHMAL EDİLMEMELİ”

Hareketsiz yaşam tarzına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Kanevetçi, “Mutlaka günlük yürüyüşlerini ihmal etmemeleri gerekiyor. Genç hastaların bu noktada dikkatli olmaları gerekiyor. Yaşlı hastalarımızın ise kısa mesafeli olarak yürüyüş yapmalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Pazarcık Belediyesi’nin tercihi Defa Life oldu

 

Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi, Sağlık Protokollerine bir yenisini daha ekledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan sağlık protokolünün ardından bir protokol de Pazarcık Belediyesi ile imzalandı.

Gaziantep ve bölgenin en etkili sağlık kuruluşlarından olan Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi, dikkatleri üzerinde toplamaya devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan Sağlık Protokolünün ardından bir protokol de Kahramanmaraş’a bağlı Pazarcık İlçe Belediyesi ile imzalandı.

Sağlık Protokolü İmza Törenine Pazarcık İlçe Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan ve Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ayhan Ulu katıldı.

“BELEDİYE PERSONELİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ FAYDALANACAK”

İmza Töreninde konuşan Pazarcık İlçe Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, “Özel Defa Life Hastanesi’nin sunduğu kaliteli sağlık hizmetlerinden Pazarcık Belediyesi bünyesinde çalışan personelimiz ve aileleri indirimli olarak faydalanabilmeleri için bu protokolü imzalamış bulunmaktayız. Sağlık sektörünün önemli kuruluşlarından olan Gaziantep Özel defa Life Hastanesi ile imzaladığımız indirimli sağlık anlaşmasından dolayı mutluluk duymaktayız. Özel Defa Life Hastanesi Yönetimi başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“HER DEFASINDA SAĞLIK İLKESİYLE SAĞLIK HİZMETİ SUNUYORUZ”

Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ayhan Ulu ise, “Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi, sağlık alanında yürüttüğü örnek projeleri, sağlık hizmetleri ve “Her Defasında Sağlık” sloganı ile kaliteli ve ayrıcalıklı hizmetlerine devam ediyor. Pazarcık Belediyesi Personelinin de bu hizmetlerden faydalanması adına Pazarcık Belediyemiz ile birçok proje de yan yana gelinecektir” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir, “Her Defasında Sağlık” dedi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Özel Defa Life Hastanesi arasında Sağlık Protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi personelleri ve aileleri sağlık hizmetlerinden indirimli olarak faydalanacaklar.
Gaziantep’in en etkili sağlık kurumlarından olan Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi, adından söz ettirmeye devam ediyor. Özel Defa Life Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında Sağlık Protokolü imzalandı.
10 bin personeli kapsayan Sağlık Protokolü imza törenine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Murat Geç ve Özel Defa Life Hastanesi Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ayhan Ulu katıldı.
BELEDİYE PERSONELİ VE AİLELERİ FAYDALANACAK
Anlaşmanın detayları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Murat Geç, imzalanan Sağlık Protokolünden Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 10 bin personelin ve aile fertlerinin faydalanacağını belirtti.
ÖZEL DEFA LİFE HASTANESİ YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR
Sözlerini sürdüren Geç, “Şehrimizin güzide hastanelerinden olan Özel Defa Life Hastanesi ile başka projelerde de bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Sağlık Protokolü noktasında Özel Defa Life Hastanesi Yönetimine teşekkür ederim” dedi.

“Robotik Cerrahi”

Kireçlenme sorunu Robotik Diz Cerrahisi ile çözülüyor
Dizlerde meydana gelen kireçlenme sorunu, 55 yaş üzerindeki kişilerin hayatını olumsuz etkiliyor. Dört evreden oluşan rahatsızlıkla ilgili olarak son çare ameliyat olurken, son yıllarda Robotik Cerrahi ile yapılan ameliyatlarda başarılı sonuçlar elde ediliyor. Defa Life Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Teyfik Karaboyun, Robotik Diz Cerrahisine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.
55 yaş ve üzeri insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi, dizlerde meydana gelen kireçlenme sorunu oluyor. Geçmiş yıllarda manuel olarak yapılan diz protezleri ameliyatları, yerini Robotik Diz Cerrahisine bıraktı. Başarılı sonuçların elde edildiği Robotik Diz Cerrahisi yönetimine ilişkin olarak Defa Life Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Teyfik Karaboyun, merak edilenleri anlattı.
TEKNOLOJİK GELİŞMELER ROBOTİK DİZ CERRAHİSİNE YÖNLENDİRDİ
Teknolojik gelişmeler ile birlikte tıpta da gelişmeler yaşandığını kaydeden Op. Dr. Karaboyun, “Bilindiği üzere teknoloji hızlı bir şekilde gelişmekte, tıp da bu teknolojiye ayak uydurmaya çalışmakta. Ortopedi açısından da teknolojik gelişmeleri tıpta kullanma arayışları diz protezine yönlendirdi. Diz ve kalça protezleri daha önceki yıllarda manuel sistem olarak adlandırılan sistem ile tüm hastalara aynı ameliyat uygulanıyordu. Belli referans noktaları baz alınarak ameliyatlar gerçekleştiriliyordu. Yapılan ameliyatlarda yüzde 30’lara varan oranlarda memnuniyetsizlikler olduğunu gördük. Bu memnuniyetsizlikler bizleri, araştırmaya sevk ettiği. Yapılan araştırmalar sonunda her hastanın diz yapısının aynı olmadığı, referans noktalarının yetersiz kalması ile birlikte arayışlarımız bizleri Robotik Diz Cerrahisine yönlendirdi.” Dedi.
HASTAYA ÖZEL PROTEZ HAZIRLANIYOR
Ameliyat sürecine değinen Karaboyun, “Robotik Diz Cerrahisinde, hastanın diz yapısını robota tanıtıyoruz. Cihaz, hastanın tüm kemik yapısını inceleyerek, hastanın yapısına özel verileri bize sunuyor. Sunulan veriler ışığında hastaya özel protez hazırlanıyor. Ameliyat esnasında diz protezinin stimülasyonunu yapmaktayız. Bu stimülasyonla dizin, fleksiyonunu, eksitasyonunu, gerginliği, gevşekliği gibi konuları görmekteyiz. En iyi veriler, bize matematiksel veriler robot tarafından sunuluyor. Biz bu veriler doğrultusunda en iyi sonucu yakaladığımız noktada protezi yerleştirmekteyiz.”şeklinde konnuştu.
ROBOTİK CERRAHİ İLE UZUN ÖMÜRLÜ SONUÇ ELDE EDİLİYOR
Robotik Diz Cerrahisi ile uzun ömürlü sonuçlar elde edildiğine dikkat çeken Karaboyun, “Bu ameliyat ile birlikte, zararlı dokuları alıyoruz, hastanın bağlarına zarar vermiyoruz; Kemik kesilerle ameliyat gerçekleştiriliyor. Elde edilen verilerle en doğru şekilde Spesifik bir protez konulduğu için ömrü daha uzun oluyor. Hastanın yürüyüş mekaniğine daha uygun protezler yerleştirmiş oluyoruz. Bu durum hastanın ameliyatın ardından aynı gün içerisinde ayağa kalkmasında, iyileşme sürecine katkı sağlıyor. En önemlisi protezin ömrünün uzun olmasını sağlıyor. Yerleştirilen protez, 20-25 yıl kadar kullanılabiliyor.”dedi.
BAŞARI ORANI YÜKSEK
Robotik Diz Cerrahisi yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Karaboyun, “55 yaş ve üstü hastalarda ortaya çıkan kireçlenme sorununa yönelik çeşitli tedaviler uyguluyoruz. Diz kireçlenmesi sorunu yaşayan hastalarda son çare ameliyattır. Manuel olarak adlandırılan ameliyatlara oranla başarı oranı daha yüksek. Robotik Diz Cerrahisi ile dizlerinde kireçlenme sorunu yaşayan hastaların daha hızlı iyileştiği gözlemleniyor” açıklamasında bulundu.

“Bu süreci, birlikte aşacağız”

 

Defa Life Hastanesi’nde bütün tedbirler alındı
“Bu süreci, birlikte aşacağız”
Dünya genelinde etkisini sürdüren, ülkemizde de vaka sayısının arttığı yeni tip (Covid-19) Korona Virüse karşı Sağlık Bakanlığı’mızın tüm tedbirleri, önlemleri ve önerileri çerçevesinde koruyucu ve önleyici tedbirler arttırıldı. Hastane genelinde uygulanan üst düzey temizlik, dezenfeksiyon ve kişisel korunma/koruma önlemlerinin yanı sıra, UV-C Lamba ile dezenfeksiyon ve Buharlı Ortam Dezenfeksiyonu işlemleri uygulanıyor.
Özel Defa Life Hastanesi Başhekimi Dr. Ulaş Yanık, “hastanemizde aldığımız üst düzey tedbirler ile hem personelimizin hem de vatandaşlarımızın sağlığını korumaya gayret gösteriyoruz” dedi.
“UV-C LAMBA İLE DEZENFEKSİYON VE BUHARLI ORTAM DEZENFEKSİYONU İŞLEMLERİ DE UYGULANIYOR”
Yeni tip Korona Virüse karşı Özel Defa Life Hastanesi’nde alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarına şöyle devam eden Dr. Ulaş Yanık, “Yine bizim için çok önem arz eden Koronavirüs’le mücadelede bilinçlendirme çerçevesinde tüm hastane personeline, yeni tip Korona Virüs’le mücadeleye karşı verilen eğitimler yoğun bir şekilde sürdürülürken; hastanemize başvuran vatandaşlarımıza da bu konuda bilgi verilerek bilinçlendirme sağlanıyor” dedi.
BU SÜRECİ HEP BİRLİKTE AŞMALIYIZ VE AŞACAĞIZ DA;
Bu süreci hep birlikte aşacağız. Vatandaşlarımız konunun uzmanlarının ve hekimlerimizin uyarılarını dikkate almalı ve ciddi tedbirler almalıdır. Bu süreçte hem kendimize hem de topluma karşı sorumluluklarımız olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kendimizi koruma noktasında aldığımız tedbirlerin yanında korona virüsü bulaştırmamaya da büyük özen göstermemiz gerekiyor. Panik yapmadan uzman uyarılarına son derece dikkat ederek, bu süreci hep birlikte aşacağız.” açıklamalarına yer verdi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

 

Başhekim Ulaş Yanık’tan 18 Mart mesajı
“Tarihin gördüğü en şanlı zafer”
Defa Life Hastanesi Başhekimi Dr. Ulaş Yanık, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105.yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Çanakkale Zaferi’nin tarihin gördüğü en şanlı zaferlerden bir olduğunu kaydeden Defa Life Hastanesi Başhekimi Dr. Ulaş Yanık, Kurtuluş Savaşı’nın bilincinin bu zaferle ortaya çıktığını söyledi. Başhekim Yanık, “105 yıl önce bugün, tüm dünyanın o güne kadar gördüğü en şiddetli deniz savaşında Türk Ordusu, destansı bir mücadele sergiledi. Dönemin şartlarına göre üstün askeri güç ve teknolojiye sahip İtilaf Devletleri Donanması, Çanakkale’de ağır bir yenilgiye uğratıldı. Seyit Onbaşı’ların ve nice isimsiz kahramanın üstün gayret ve cesaretiyle kazanılan bu zafer, Türk Tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olarak tarih kitaplarında yerini aldı.”
“ÇANAKKALE, TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK SINAVIDIR”
“Çanakkale Geçilmez!” sözleri ile kuşaktan kuşağa aktarılan Çanakkale Zaferi’nin, Türk Ulusunun dirilişinin simgesi olduğunu kaydeden Başhekim Yanık sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu zafer canını ortaya koyarak Vatanı için mücadele eden Türk Milletinin, en büyük sınavıdır. Çanakkale Savaşı’nda makus talihini yenen Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önderliğinde destansı mücadelelerini sürdürerek, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir rol oynadılar.
18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünde, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk vatanı olmasını sağlayan, destansı zaferin kahramanları Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; Kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek Şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz Şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

© 2018 - Defa Life Hospital. Tüm hakları saklıdır.

Danışma hattımız        (342) 335 33 32